11 sierpnia 2019 r. w Ciechanowcu, w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, po raz 19. zorganizowano Podlaskie Święto Chleba.

Plenerowa impreza ściągnęła ponad 25 tysięcy gości z całej Polski. 

Podlaskie Święto Chleba to jedna z największych imprez w regionie. Organizatorem jest skansen w Ciechanowcu, który chroni dziedzictwo kultury ludowej, upowszechnia żniwne tradycje i obrzędy, a także stwarza możliwość degustacji wypieków, potraw i napojów. W imprezie również uczestniczył zespół Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzący działania z zakresu profilaktyki przeciwdziałania chorobom naczyń mózgowych. 

Od wielu lat przymiotnik „Podlaskie” w nazwie imprezy odnosi się głównie do lokalizacji. Na święto chleba przybywają do Ciechanowca firmy piekarnicze, producenci regionalnych potraw, twórcy ludowi i zespoły muzyczne z wielu regionów Polski.

Na XIX Podlaskim Święcie Chleba swoją obecność wyraźnie zaakcentowali przedstawiciele Mazowsza. Jedną z nagród za wypieki otrzymała Cukiernia - Piekarnia J. Romanowski z Goworowa. 

Natomiast powiat ostrowski godnie i smacznie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich działające w Tymiankach-Buciach w gm. Boguty-Pianki. 

Oprawę muzyczną imprezy stanowiły koncerty zespołów folklorystycznych, folkowych, retro, jazzowo-swingowych i rockowych. Dla gości XIX Podlaskiego Święta Chleba grali, śpiewali i tańczyli: 

zespoły ludowe Sami Swoi, Marysieńki, Jabłoniacy, Pasieka, Kalina i Klekociaki, 

Studio Piosenki Fart, 

Warszawskie Combo Taneczne, 

The Cajun Spices Jazz Band (jedyny w Polsce zespół stworzony przez tancerzy), 

Warszawska Kapela z Targówka, 

gdyński zespół folk rockowy Mitra. 

Gwiazdą XIX Podlaskiego Święta Chleba była grupa muzyczna Golec uOrkiestra. świętująca w tym roku 20-lecie. Goście wraz z zespołem śpiewali najsłynniejsze przeboje Golców - także „Ściernisko” znakomicie wpisujące się w żniwne klimaty Podlaskiego Święta Chleba.

 

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego stoiska:

 

g1 g2 g3