Głównym zadaniem projektu pn. „Postaw na profilaktykę - Program Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych” realizowanego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białystoku oraz Porozumienie Zielonogórskie jest przeciwdziałanie oraz profilaktyka występowania chorób naczyń mózgowych.

     W tym celu w drugiej połowie roku, dzięki uczestnictwu 60 jednostek podstawowej opieki zdrowotnej z terenu województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, przeprowadziliśmy ponad 1500 badań. Badania przesiewowe w zależności od wywiadu charakteryzowały zróżnicowaną szczegółowością, na pierwszym (podstawowym) etapem była to konsultacja z lekarzem podczas, której na podstawie „checklisty” i przeprowadzanego wywiadu zostały zidentyfikowane czynniki ryzyka, które w największym stopniu zagrażają wystąpieniem udaru mózgu. W ramach pakietu podstawowego wykonane zostały podania fizykalne tj. pomiar wzrostu, masy ciała,  obwodu pasa, obwodu bioder, RR na prawej i lewej kończynie górnej, badanie tętna, osłuchowa ocena obu tętnic szyjnych. W ramach pakietu zostało przebadanych 878 osób w 2018 roku. 

     Osoba z potwierdzonym przez lekarza ryzykiem wystąpienia udaru/TIA poddawana była edukacji zdrowotnej, a następnie zapraszana na kolejne spotkanie w ramach pakietu rozszerzonego. Pacjentami kwalifikującymi się do rozszerzonego kompletu badań są również osoby charakteryzujące się problemy z sercem (np. niemiarową pracę serca, migotanie przedsionków, skargi na kołatanie serca), otyłością brzuszną, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, ale też palacze tytoniu, nadużywający alkoholu. W skład przeprowadzanych badań w ramach pakietu rozszerzonego wchodzi: wykonanie EKG spoczynkowego, pomiar glikemii, badanie lipidogramu (pełny lipidogram, który obejmuje stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów) oraz przeprowadzenie wizyty konsultacyjnej w celu przekazania i omówienie badań. W 2018 roku w ramach powyższego pakietu  przeprowadziliśmy 602 badań. 

     Osoby, u których stwierdzano nieprawidłowe wyniki badań przeprowadzanych w ramach pakietu rozszerzonego, a w szczególności migotania przedsionków w EKG spoczynkowym lub szmerów podczas osłuchowej oceny tętnic szyjnych oraz/lub w checkliście mają stwierdzone przebyte epizody przemijających zaburzeń krążenia mózgowego powinny zostać poddane badaniom w ramach pakietu pogłębionego. Badanie były przeprowadzane w Klinice Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W skład pakietu pogłębionego wchodzą badania obejmujące: wykonanie EKG spoczynkowego, - pomiar glikemii, badanie neurologiczne obejmujące ocenę: stanu świadomości, orientacji auto- i allopsychicznej, obecności objawów oponowych, nerwów czaszkowych, siły i napięcia mięśniowego w kończynach górnych i dolnych, odruchów ścięgnistych i okostnowych, obecności objawów patologicznych, czucia głębokiego i powierzchownego, prób móżdżkowych, chodu. Ponadto badanie obejmuje morfologię krwi (krwi obwodowej z rozmazem), badanie lipidogramu, badanie EKG metodą Holtera, badanie ultrasonograficzne tętnic domózgowych, badanie ECHO serca oraz badanie neuroobrazujące – TK mózgu (bez „kontrastu”) Całość badań była podsumowywana wizytą konsultacyjną (końcowa) w celu przekazania i omówienia wyników badań oraz ewentualne skierowanie do dalszej diagnostyki lub leczenia finansowanej ze środków publicznych. W 2018 roku w ramach pakietu przeprowadziliśmy 30 badań.  

  Podsumowując rok realizacji projektu należy podkreślić, że program badań przebiega zgodnie z zakładanym harmonogramem, współpraca pomiędzy Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, Porozumieniem Zielonogórskim i jednostkami podstawowej opieki zdrowotnej przebiegały bez komplikacji. Jednocześnie należy zaznaczać, że rok 2019 będzie kluczowym dla realizacji ze względu na wysoką ilość badań planowanych do przeprowadzenia, a także konieczność aktywizacji.