Choroby naczyniowe mózgu są jedną z istotnych przyczyn zgonów w Polsce oraz ważną przyczyną niesprawności w populacji osób dorosłych. Badania epidemiologiczne wykazują, że ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia m.in. udaru mózgu odgrywają niewłaściwe wzorce zachowań, składające się na współczesny styl życia. Są to: palenie papierosów, picie alkoholu, niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, stres.

 

Ponadto w szybko starzejącym się społeczeństwie, w najbliższej przyszłości należy spodziewać się wzrostu liczby zachorowań na udary mózgu. Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu zapobieganie chorobom naczyniowym.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w Programie Profilaktyki Chorób Naczyń Mózgowych osoby w wieku 40-65 lat z województwa podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Program finansowany z funduszy europejskich, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, a realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie i wybranymi Praktykami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Efektem tego programu będzie stworzenie systemu skoordynowanej opieki nad pacjentami z czynnikami ryzyka chorób naczyniowych mózgu, a także wzrost wiedzy społeczeństwa na temat czynników ryzyka i objawów udaru.

 

Jeżeli masz 40-65 lat, prowadzisz niezdrowy tryb życia – palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, cierpisz na otyłość brzuszną, chorujesz na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, migotanie przedsionków – zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego. Naszym celem jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie objawów chorób naczyń mózgowych, w szczególności udaru mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) u osób w wieku aktywności zawodowej.

 

Właściwe postępowanie profilaktyczne ma udowodnioną skuteczność i jest zalecane przez towarzystwa naukowe oraz grupy ekspertów.